O sladidlech

Nabízíme vám vybrané produkty renomované firmy INSTANTINA GmbH., Rakousko.
CERTIFIKACE: ISO 90001: 2015, ISO 50001, IFS verze 6.1, HACCP, BIO, UTZ, RSPO, 4C Member, CSR,
Kosher, Fairtrade, Halal.

V první fázi jsme vybrali:

  • Stolní sladidla Clio na bázi aspartamu v praktických blistrech – k využití v domácnostech i na cestách – a to nejenom pro diabetiky, ale pro všechny, kteří chtějí omezit spotřebu cukru bez omezení chuti.
  • Tekutá a prášková sladidla Clio na bázi cyklamátu – určeno k použití nejenom ve studené kuchyni , ale i pro vaření a pečení (nehořkne ani při vyšších teplotách než 250 stupňů).

Chceme se dále orientovat na aktuální potřeby a přání našich zákazníků. Budeme vás tedy průběžně informovat o dalších novinkách, které budeme postupně zařazovat do nabídky.

Naším cílem je nabízet produkty, které pomohou zlepšit kvalitu vašeho života.

Aspartam

Aspartam je nízkokalorické sladidlo s velmi malou energetickou vydatností asi 200 krát sladivější než cukr. Je složeno ze dvou aminokyselin, kyseliny asparagové a methylesteru fenylalaninu. Komponenty aspartamu jsou přirozenou součástí mnoha potravin, jako je např. maso, mléčné produkty, ovoce a zelenina. Po pozření je aspartam rozložen v těle na své dvě základní složky a zpracováván dále tou samou cestou jako aminokyseliny z jakéhokoliv jiného jídla. Ačkoliv je aspartam široce využíván jako sladidlo do různých druhů potravin a nápojů, nelze jej doporučit pro přípravu jídel, která se musí dlouhodobě zahřívat nebo péci, protože ztrácí sladivost, ale může být použit na konci vaření nebo pečení. Lidé s poruchou metabolismu fenylalaninu, tzv. fenylketonurií, musí kontrolovat přísun této aminokyseliny z potravy včetně aspartamu. Přestože aspartam obsahuje jen malé množství fenylalaninu, musí být na etiketách potravin obsahující toto náhradní sladidlo upozornění pro nemocné fenylketonurií.

Sacharin

Sacharin je nekalorický, asi 300 krát sladivější než cukr a je velmi stabilní, proto je vhodný nejen pro oslazení nápojů, ale také do vařených jídel a pro pečení. V lidském těle není odbouráván, proto nedodává žádnou energii. V minulosti se objevily pochybnosti o jeho zdravotní nezávadnosti, ale rozsáhlé studie na zvířatech i lidech nepotvrdily žádnou spojitost mezi užíváním sacharinu a nádorovým onemocněním.

Acesulfam draselný

Acesulfam draselný nebo také zkráceně acesulfam K je nekalorické sladidlo asi 200 krát sladivější než cukr. Je vysoce stabilní a byl schválen pro použití v mnoha druzích potravin, jako jsou nápoje, deserty a cukrovinky, pekárenské výrobky, ovocné pomazánky apod. Acesulfam draselný není zpracováván trávicí soustavou, ale je jí vylučován v nezměněném stavu.

Neohesperidin DC

Neohesperidin dihydrochalkon je nové sladidlo, které je vyráběno hydrogenací neohesperidinu, flavanoidu vyskytujícího se v přírodě v hořkých pomerančích.

Jeho sladivost je přibližně 1500 – 1800 krát vyšší než cukr.

Polyoly

Polyoly (neboli také alkoholické cukry) jsou další skupinou náhradních sladidel. Nacházejí se přirozeně např. v různých druzích ovoce (jablka, jeřabiny). Používá se především při výrobě cukrovinek, bonbónů, sušenek, pečiva žvýkaček. Nejznámějšími zástupci této skupiny je sorbitol, mannitol, laktitol a xylitol. Nevýhodou těchto sladidel je jejich vysoká energetická vydatnost. Některé polyoly, jako např. sorbitol, mohou produkovat při svém odbourávání plyny v zažívacím traktu nebo způsobovat při vyšší konzumaci průjem u některých konzumentů, což může být nepříjemné.

Thaumatin

Thaumatin je sladidlo pocházející z bobulí rostliny Thaumatococcus danielli rostoucí v tropické západní Africe. Je to bílkovinná látka sladké chuti obsahující 207 aminokyselin. Vzhledem ke svým chuťovým vlastnostem má omezené použití především ve výrobě cukrovinek.

Další informace o sladidlech

p

Obezita

Obezita je definována jako zmnožení tuku v organismu. Rozlišujeme mužský typ otylosti, charakterizovaný hromaděním tukových hmot na břiše. Tento typ obezity bývá častěji spojován s řadou onemocnění, například srdce a cév, s cukrovkou apod. Pro ženský typ obezity jsou hlavním místem ukládání tuku hýždě a stehna. Spojení s dalšími chorobami je menší než u mužů.

p

Historie sladidel

Sladká chuť aspartamu byla objevena Jamesem Schlatterem v době, kdy pracoval pod vedením Roberta Muzura z G. D. Searle & Company. Aspartam byl Schlatterem připraven jako meziprodukt při vývoji protinádorového léčebného postupu a sladkou chuť zaznamenal, když si naslinil prst, aby obrátil stránku ve svém zápisníku. Látka Aspartam se později stala známou jako nízkoenergetické sladidlo Nutra Sweet. Pod tímto obchodním názvem byl Aspartam uveden na trh v roce 1983. V témže roce také začalo jeho úspěšné pronikání na světové trhy. Aspartam umožnil výrobcům dodávat potraviny a nápoje splňující požadavky na moderní náhradní sladidlo.

p

Náhradní sladidla

Diabetikům lze doporučit nealkoholické nápoje slazené neenergetickými sladidly. Pokud jde o jiné speciální „dia“ či „dietních“ potraviny, neexistuje dostatek podkladů pro jejich doporučování diabetikům. Mnoho speciálních „dia“ výrobků obsahuje hodně tuků a energie a bývá současně dražších než běžné potraviny. Jejich soustavná spotřeba může snižovat compliance diabetiků s dietní léčbou.

p

Diabetes

Česká republika patří mezi státy s nejlépe zachycenými statistickými daty o diabetu. Tato skutečnost je dána jednak organizací péče o nemocné cukrovkou - diabetologie je v ČR samostatným oborem, jednak dlouhodobě založeným programem sledování péče o diabetiky. Nemalý podíl na společném díle mají odborní lékaři, zvláště diabetologové, ať již samostatně vedenými výzkumnými pracemi v této oblasti, metodickou pomocí státním orgánům, či pravidelným vykazováním statistických údajů pro Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR.

p

Cukr

Drtivá většina lékařů a vědců se shoduje v názoru, že cukr je nesmírně škodlivou pochutinou. V minulých staletích, kdy se řepný cukr průmyslově nevyráběl, lidé sladili pokrmy medem nebo sušeným ovocem. Měli mnohem méně obtíží, než mají dnešní lidé. Ještě na počátku 20. století měli umírající staří lidé všechny své zuby. Dnes velmi těžko naleznete 30-ti letého člověka, který by měl zdravý, neopravovaný chrup bez jediné plomby.

p

O sladidlech

Stolní sladidla Clio na bázi aspartamu v praktických blistrech – k využití v domácnostech i na cestách – a to nejenom pro diabetiky, ale pro všechny, kteří chtějí omezit spotřebu cukru bez omezení chuti.
Tekutá a prášková sladidla Clio na bázi cyklamátu – určeno k použití nejenom ve studené kuchyni , ale i pro vaření a pečení (nehořkne ani při vyšších teplotách než 250 stupňů).